Студентам

АКТУАЛЬНО

Небезпеки в інтернет-середовищі

   Щорічно в другий вівторок лютого відзначають Всесвітній День безпеки в інтернеті. Заходи цього дня спрямовані на розповсюдження знань про безпечне й відповідальне використання новітніх інформаційно-комунікаційних технологій.

   Діти завжди мали свої таємні світи, свої ігри та свої секрети від дорослих. Таємничість сучаcного покоління — віртуальна і здебільшого неочевидна для дорослих. Дорослих, які не знаються на дитячих «забавках» в інтернеті, лякає віртуальний світ. Вони не можуть зіставити власний дитячий досвід із досвідом своїх дітей, навчити їх чомусь, бути авторитетом для них у цій сфері. Тут є великий ризик, адже, зіткнувшись із проблемою в інтернет-просторі, дитина не може розповісти про неї батьками через страх, що її не зрозуміють або взагалі заборонять користуватися комп’ютером. Залишитися ж без інтернету для сучасних підлітків означає не тільки позбутися задоволення грати та переглядати цікавий контент. В інтернеті підлітки самовиражаються та реалізують свою головну компетенцію — спілкування.

   Що таке кібербулінг. Віртуальний світ, як і реальний, несе низку ризиків для дітей. Чи не найнебезпечнішим є кібербулінг. Слово «булінг» без префікса «кібер-» відоме здавна й означає утиск, дискримінацію, цькування та інші види жорстокого ставлення однієї дитини або групи дітей до іншої. Булінг буває фізичний (побиття, підніжки, блокування, штовхання тощо) вербальний (словесні знущання, залякування, плітки та образливі вислови, наприклад,  про зовнішній вигляд дитини, її вагу, релігію, етнічну приналежність, здоров’я, особливості стилю одягу) соціальний (ізоляція дитини, бойкот, її навмисне відсторонення від групи на перервах, в їдальні, під час позашкільної діяльності тощо).

   Про «кібербулінг» заговорили з популярністю соцмереж, у ХХІ сторіччі. Дослівно з англійської це слово перекладають як «віртуальне бикування». Кібербулінгом можна назвати рукотворну агресію, розповсюджувану через новітні інформаційно-комунікаційні засоби з метою нашкодити або принизити людину. Кібербулери замість підніжок пишуть агресивні смски, замість стусанів — надсилають повідомлення з погрозами, у соцмережі замість насмішок — розповсюджують конфіденційні дані про однолітків та створюють фальшиві профілі.

   Проблема віртуальної агресії. Віртуального хулігана майже неможливо покарати, неможливо поскаржитися на нього класному керівникові чи директору. Світ, у якому діють кібербулери, начебто не є реальним, але шкода, яку вони можуть завдати, — цілком реальна. Якщо реальний булінг — хоч яку жахливу форму він має — закінчується, коли дитина повертається додому, то від кібербулінгу важко сховатися будь-де. Також такі особливості кібербулінгу, як анонімність і безкарність, зумовлюють труднощі його дослідження. Кожному четвертому користувачеві пропонували відвідати порнографічний сайт чи переглянути відео, що містить сцени насильства. В Україні масштабних досліджень проблем кібербулінгу та його потенційної небезпеки не проводили. Проте з теле- та інтернет-джерел, а іноді й з власного досвіду читачів, відомо, що віртуальна агресія в нашій країні набирає обертів. Причини віртуальної агресії Дослідження причин кібербуллінгу також поки що є орієнтовним. На запитання «Чому діти-булери проявляють агресію щодо підлітків в інтернеті?» — дослідники відповідають: задля реваншу діти, зазнавши нападок у реальному житті, можуть спробувати бути булерами у віртуальному середовищі аби розважитися діти банально (і безвідповідально) не усвідомлюють імовірні негативні наслідки своїх вчинків для посилення кібербулінг є додатковим засобом посилення жорстокого ставлення до дитини у реальній групі.

   Кібермисливці. Ким є типові інтернет-співрозмовники? За великим рахунком віртуальні друзі – незнайомці. Таким чином, велику частину свого часу в мережі молодь приділяє спілкуванню з сторонніми людьми, ділиться своїми переживаннями, секретами, планами.

   Кібермисливці – хороші психологи, встановивши контакт на форумі, при обміні миттєвими повідомленнями в чаті, вони досить швидко набувають статусу друзів.

   Спочатку входять в довіру, оточуючи турботою і розумінням проблем, вислуховують, підтримують. Після цього «друг» поступово вносить до розмови нотки сексуальності, відбувається обмін фото, демонстрація матеріалів еротичного характеру.

     Мета кібермисливця – особиста зустріч.

   Контент «для дорослих». Багато хто вважає це найбільшою небезпекою. Тінейджерам необхідно знати деякі речі, наприклад, основи захищеного сексу. Ця тема викликає великий інтерес, і просто відмахнутися від неї не вдасться. Необхідно вивчити її під контролем дорослих в здоровій формі.

  На жаль, сумнівних сайтів дуже багато. Інформаційна пропаганда нездорових сексуальних відносин повинна бути виключена з поля доступу слабкої психіки підлітка, щоб надалі уникнути можливу появу розладів або комплексів.

    Сайти, що містять сумнівну інформацію.  Це сайти, на яких йде пропаганда расової ненависті, фашизму, тероризму, жорстокості, наркотиків, алкоголю, куріння. Тобто, все що може внести зміни у формування моральних принципів, спотворити побудову пріоритетів і цінностей підлітка.

   Такий контент складно відстежувати, він ховається під цілком адекватними назвами. Хто ж припустить, що застигла картинка милого мультяшки на моніторі при активації починає нецензурно висловлюватися.

   Озвучуваний матеріал не тільки вражає своєю нецензурністю, а ще гірше пропонує точні інструкції по скоєння суїциду або вживання нового наркотику.

    Ігри. Безліч ігор пов’язано зі сценами насильства, крові, психотропною атмосферою і еротичними сценами. В on-line грі використовують голосовий або текстовий чат. Під виглядом милої відьми або сміливого лицаря може виявитися збоченець. Про що він може говорити з неповнолітнім?

   Вигаданий світ гри різноманітний, в ньому можна багато чого собі дозволити. У цьому світі немає необхідності шукати шляхи самореалізації, легко спілкуватися з протилежною статтю, а, головне, можна проживати життя знову і знову. Відбувається повне занурення у віртуальний світ, реальне життя відходить на другий план.

   Окремою проблемою можуть стати сайти з азартними розвагами. Адже так легко стати «багатим за півгодини», «здобути фінансову незалежність». Не виключено, що підлітком почне робити цілком реальні ставки.

   Шахрайство. Шахраї і способи їх дії йдуть в ногу з часом. Необізнаність і наївність підлітків роблять їх легкою здобиччю. Один із способів обману – це «виграш». Повідомлення про приз (автомобіль, комп’ютер, телефон тощо). І для цього просто потрібно повідомити дані електронної картки (батьків) і повідомити цифри, які прийшли в смс на номер.

   Чи варто пояснювати, до яких наслідків призведе подібна інформація в руках шахраїв? Для того, щоб здійснити покупку в інтернет-магазині, зазвичай достатньо повідомити реквізити банківської картки і смс-код підтвердження платежу. І те, і інше підліток добровільно повідомляє «щедрим дядькам», які обіцяють приз.

   Все це і багато іншого виключає саме поняття – безпечний інтернет. Повністю обмежити доступ в кіберпростір неможливо, та й не потрібно. Величезна кількість розвиваючої корисної інформації, літератури, музики і просто спілкування за інтересами, зв’язок з родичами і друзями – все це можна знайти в інтернеті. Достатньо дотримуватися правил поведінки, щоб забезпечити особисту безпеку в інтернеті... завантажити

 

 

 




 

Зверни увагу!

ФОРМУЛА УСПІХУ

Успіх - річ бажана, але часом важкодосяжна. Як і все в житті, щоб досягти успіху, потрібно прикласти зусилля. Але ж успіх - це не кастрюля борщу, де все зробиш за рецептом - і маєш результат.

Спеціалісти вивчали питання успіху і виділили основні елементи формули успіху

1. Найважливіший момент самомотивації - це усвідомлення, що відразу нічого не вийде. Не буває так, що ти захотів - і ту ж годину отримав. Для цього потрібно пройти життєві етапи, пройти певний відрізок часу. Складність завдання залежить від складності поставленої мети, завзятості і знову-таки, мотивації. Будь-яка мета, проект і т.п. вимагає витрат часу і сил, усвідом це і будь готовий докласти ці сили. Тільки дія приносить результат. Ніякі роздуми, обговорення або сумніви результату не дають. 

2. Не обмежуй свої можливості. Не будуй плани, які можеш з легкістю виконати, інакше загубиш інтерес до майбутніх планів. Схематично, мрія має бути планом, а не міражем. Ти свідомо ставиш собі рамки і їх дотримуєшся. Беручи великі (складні проекти) завдання, ти створюєш свій особистий кругозір, а за ним слідує і придбання безцінного досвіду. Це те, що багато хто називає удачею, але випадковості не випадкові. 

3. Дійте швидко!  Термін придатності початку реалізації нової ідеї - 3 дні. Знайте, що якщо ви не робите перших кроків на протязі 3 днів, то ви не здійсните її ніколи. Кожна ідея - це можливість змінити щось на краще. Але лише одиниці використовують їх по-справжньому. Швидкі - частіше помиляються, але тільки так досягають вершин. Решта сидять і чекають наступної можливості, щоб знову її втратити. 

4. Страх перед справою - природна фізіологічна потреба, в даному випадку - захисна реакція. Страх виникатиме перед будь-яким важливою подією або рішенням, потрібно навчитися його побороти. Яким чином? - Найдієвіший спосіб: клин клином. Поринути в атмосферу страху і ризику, зустрітися з ним тет-а-тет, і він зникне. Найлегший спосіб: "диво слова" - афірмації. Наприклад: "У мене легко все виходить" / "Я прекрасно з усім впораюся" тощо.

5. Бачення. Постарайтеся усвідомити - для чого вам те, що ви робите. Знати свою велику мету і слідувати до неї - ось те, що допоможе вам не розслаблятися, не дозволить загубитися, завжди буде вас стимулювати. У той же самий час, відстежуйте події власного життя і аналізуйте помилки. Одним словом, будьте готові в будь-який момент коригувати свій шлях. Найчастіше задавайтеся питанням: те, що я зараз роблю, наближає мене до моєї мрії? 

6. При слабкому рівні самомотивації можна використовувати конкуренцію з самим собою або ж з конкурентами. Яка вигода від цього? - Досягти успіху в результаті і отримати дозу мотивації і бажання продовжувати. Кожна така перемога виробляє в мозку фермент, схожий з дією наркотику - викликає ейфорію, щастя. Ось чому люди, які "зробили себе самі", рідко вживають наркотики, вони і так задоволені життям і собою. 

7. Займайся тим, що подобається! Інакше рано чи пізно (а скоріше рано, ніж пізно) тобі набридне. Бо головне правило будь-якого успіху - займатися улюбленою справою. Всі знають цю істину, але тільки одиниці застосовують. І в один момент часу фокусуйтеся на чомусь одному. Живіть цією справою, вкладайте в нього сили і душу. Тільки тоді процес буде приносити вам справжні результати.

Павло Блозва