День однієї книги. Т.М. Угнівенко «Духовний скарб українського народу»

День однієї книги. Т.М. Угнівенко «Духовний скарб українського народу»

Писанка  символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості.

Традиція навесні, в квітні - на початку травня, обдаровувати одне одного крашанками та писанками була відома у слов'ян ще в дохристиянський період. Цей звичай був пов'язаний з народними уявленнями про яйце як символ вічного оновлення природи, сонця, весни, відродження, перемоги життя над смертю.

Пізніше яйце, в якому захований зародок життя та яке уособлює поєднання минулого і сучасного, стало символом Воскресіння Христа, а за ним і відродження християн у новому кращому житті. При цьому складна система язичницьких магічних образів, знаків була трансформована у рамках християнсько-апокрифічної символіки.

Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків.

Саме з регіональними особливостями писанкових узорів знайомилися читачі філії бібліотеки  під час Дня однієї книги Т.М. Угнівенко «Духовний скарб українського народу», який пройшов у рамках спільного проекту «Чудо-писанка» бібліотеки, зразкового Музею народного побуту Київщини та гуртожитку №2.

Студенти дізналися також і про значення символів та кольорів, які використовуються при створенні писанок. Наприклад, кривулька знаменувала нитку життя, вічність сонячного руху. Кривулька або безконечник - це символ початку і кінця. Тригвер або триніг символізував, на думку одних, небо, землю і повітря, на думку інших - повітря, вогонь і воду, треті вважали його символом життя людини. Четверті трактували його як символ неба, землі і пекла. Символічне навантаження мала і кольорова гама писанки. Червоний колір усимволізовував радість життя, любов, жовтий - місяць і зорі, урожай; зелений - багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння; блакитний - чисте небо, здоров'я; бронзовий - матінку-землю; чорний з білим - пошану до померлих родичів, їхніх душ та ін.

Отримані знання кожен учасник мав можливість застосувати на практиці та створити власну чудо-писанку під час майстер-класу, який провела бібліотекар, завідуюча зразковим Музеєм народного побуту Київщини Костенко Н.М.